Menopauza


Warning: Use of undefined constant tc_code_before - assumed 'tc_code_before' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /wp-content/plugins/the-content-injection/TC_Injection.php on line 25

Warning: Use of undefined constant tc_code_after - assumed 'tc_code_after' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /wp-content/plugins/the-content-injection/TC_Injection.php on line 26

Menopauza to szczególny czas w życiu każdej kobiety, w którym następuje zatrzymanie miesiączki. Zmiana ta odczuwalna jest bardzo różnie w zależności od kobiety. U mężczyzn okres przekwitania nazywany jest andropauzą.

MenopauzaMenopauza ma swój początek, gdy jajniki przestają produkować hormony estrogen i progesteron. Po przejściu okresu menopauzy, nie można już zajść w ciążę. Pojęciem menopauza określa się najczęściej czas po zatrzymaniu miesiączki, niemniej faktycznie jest to przejście do menopauzy lub też okres okołomenopauzalny. Zdarza się bowiem często, że miesiączka zatrzymuje się na chwilę, aby pojawić się ponownie.

Niektóre kobiety przechodzą okres zmian stosunkowo długo, niemniej przyjmuje się, że menopauza następuje po rok od ostatniej miesiączki, nie należy jednak wliczać to innych zakłóceń miesiączkowania jak choroba itp. Średnio, okres menopauzy przypada na 51 rok życia kobiety, niemniej w niektórych przypadkach zdarza się ona wcześniej ? około 40 roku życia, jak i później po 55.

Bywają również przypadki menopauzy wywołanej medycznie na skutek zabiegu chirurgicznego lub stosowania pewnych rodzajów leków.

Objawy menopauzy

Menopauza to naturalny okres w życiu każdej kobiety, dlatego też objawy, mimo że bywają uciążliwe, mijają. Jest również wiele możliwości na ich łagodzenie, stąd czas ten można przetrwać w miarę komfortowo. Nie sposób jest jednak ocenić jak długo proces zmian potrwa, dlatego nie należy zapominać o tym, iż w okresie okołomenopauzalnym nadal można zajść w ciążę.Witaminy

Każda kobieta odczuwa menopauzę inaczej. Niektóre z nich nie odczuwają żadnych objawów, podczas gdy inne przechodzą okres zmian, odczuwając je w wielu aspektach. Ciężko jest również jednoznacznie stwierdzić, czy pojawiające się objawy dotyczą procesu starzenia się, menopauzy czy obu jednocześnie.

Do najczęstszych objawów należą:

 • Nieregularne miesiączkowanie ? okresy stają się rzadsze, częstsze, są różnej obfitości, trwają dłużej lub krócej.
 • Uderzenia gorąca ? nagłe odczucie ciepła w górnej części lub na całym ciele. Może pojawiać się zaczerwienienie twarzy i szyi, czerwone plamy na klatce piersiowej, ramionach czy plecach, a także uciążliwe pocenie i zimne dreszcze.
 • Problemy ze snem ? nocne poty, uderzenia gorąca, notoryczne zmęczenie.
 • Problemy w ujściu pochwy lub w układzie moczowym ? ściany pochwy stają się cieńsze i wrażliwsze na skutek niższych poziomów estrogenu, który odpowiedzialny jest także za zdrowie pęcherza i cewki moczowej. Może pojawiać się dyskomfort podczas współżycia, zwiększa się ryzyko infekcji i zakażeń narządów rodnych i dróg moczowych. Często pojawia się także problem z nietrzymaniem moczu.
 • Zmienność nastrojów podczas których pojawiają się nagłe stany euforii, napady płaczu i smutek. Najczęściej dotykają one kobiety, które odczuwały wahania nastrojów w PMS lub cierpiały na depresję poporodową.
 • Zmiany libido ? niektóre kobiety tracą zainteresowanie seksem, podczas gdy inne czują się w tych sprawach bardziej komfortowo.
 • Osteoporoza ? wraz z okresem menopauzalnym, może pojawiać się osłabienie kości, co może zwiększać ryzyko urazów i złamań.

Wśród innych objawów można wymieniać także problemy z wagą, utratę mięśni, problemy ze stawami itp.

Łagodzenie objawów menopauzyPlan dietetyczny

Zmiany w organizmie kobiety, które zachodzą w okresie menopauzalnym zwiększają ryzyko pewnych problemów zdrowotnych. Niższy poziom estrogenu i inne zmiany związane ze starzeniem się mogą przyczyniać się do chorób serca, udaru mózgu czy osteoporozy.

Warto podjąć pewne kroki, które pomogą poprawić stan zdrowia w latach okołomenopauzalnych. Pozwoli to załagodzić przykre objawy menopauzy oraz poprawi ogólne zdrowie. Ważne jest zatem pamiętanie o tym, jak ważna jest:

 • zdrowa, zbilansowana dieta bogata w substancje odżywcze, niemniej uboższa w kalorie, których z wiekiem potrzebujemy nieco mniej; istotna może stać się dodatkowa suplementacja witamin B12, B6, D, wapnia oraz żelaza;
 • aktywny tryb życia ? wzmocni kości, serce, poprawi nastrój i pomoże załagodzić liczne objawy menopauzy; minimum 2 godziny i 30 minut umiarkowanej aktywności lub 1 godzinę 15 minut intensywnych ćwiczeń aerobowych w tygodniu pomoże poczuć się lepiej;
 • rezygnacja z palenia ? to jeden z nałogów który powoduje uszkodzenia kości i przyspiesza starzenie się organizmu;
 • dbałość o zdrowie ? regularne badania, cytologia, mammografia itp.

Może Cię również zainteresować:

Dodaj komentarz