Dermatopatia cukrzycowa


Warning: Use of undefined constant tc_code_before - assumed 'tc_code_before' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /wp-content/plugins/the-content-injection/TC_Injection.php on line 25

Warning: Use of undefined constant tc_code_after - assumed 'tc_code_after' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /wp-content/plugins/the-content-injection/TC_Injection.php on line 26

Dermatopatia cukrzycowa, to jedno z wielu związanych z cukrzycą zagrożeń dla zdrowia. Może ona pojawiać się u chorych bez względu na wiek i płeć. Problem skórny jakim jest dermatopatia pojawia się najczęściej u cukrzyków, ponieważ są oni bardziej podatni na przesuszenia skóry, zwłaszcza gdy poziom glukozy we krwi jest wysoki. Skóra pozbawiona wilgoci zaczyna wówczas pękać, pojawia się swędzenie, a dodatkowo mogą zdarzać się mogą liczne infekcje.

Dermopatia cukrzycowaDermatopatia cukrzycowa obejmuje wiele zmian skórnych. U chorych na cukrzycę zaobserwować można wówczas matowo-czerwone grudki, które z kolei rozwijają się w okrągłe lub owalne plamy, najczęściej pojawiające się w okolicach goleni.

Jest to jedno z najbardziej popularnych cukrzycowych schorzeń skóry ? występuje nawet u 50% osób cierpiących na cukrzycę.

Objawy dermatopatii cukrzycowej

Pierwsze stadium choroby objawia się plamami, które zmieniają kolor od jasnobrązowego do ciemnobrązowego. W niektórych przypadkach, zmieniają one kolor na czerwony lub różowy. Pojawiać się może także łuszczenie się skóry wokół plam.szczepienie

Dermatopatia cukrzycowa objawia się głównie na kończynach dolnych, udach, stopach i podudziach. Wśród rzadszych objawów jest także swędzenie, pieczenie, pojawianie się otwartych rani i ból. W niektórych przypadkach dermatopatyczne plamy przypominają plamy starcze, a u niektórych osób mogą pojawić się plamy także na przedramionach.

Przyczyny dermatopatii cukrzycowej

Schorzenie to występuje najczęściej u osób chorych na cukrzycę, niemniej nie jest znana jego dokładna przyczyna. Naukowcy łączą je z naczyniowymi, neuropatycznymi powikłaniami cukrzycowymi. Wiążą się one również z uszkodzeniami siatkówki oka, nerwów czuciowych i/lub uszkodzeniami nerek.

Jedną z prawdopodobnych przyczyn plam cukrowych czy plam goleniowych może być problem z pigmentem w skórze. Naczynia krwionośne odpowiedzialne za dostarczanie krwi do skóry ulegają czasami pewnym zmianom, które skutkują właśnie pojawieniem się plam.

Jeżeli plamy dermatopatyczne występują u osób, które nie są chore na cukrzycę, mogą być one wynikiem urazów. Pojawienie się plam może być również związane z ekspozycją na nadmierne ciepło lub zimno.

Leczenie dermatopatiifartuch

Nie ma jak do tej pory, jednej sprawdzonej metody leczenia plam cukrzycowych. Najczęściej stosuje się jedynie środki zapobiegające pojawieniu się plam oraz pozwalające zmniejszyć widoczność zmian skórnych. Skutecznie udaje się to zazwyczaj w początkowych stadiach choroby, po wykryciu cukrzycy.

Najlepszym lekarstwem jest czas, unikanie wszelkiego rodzaju uszkodzeń mechanicznych oraz dokładne nawilżanie skóry. Pamiętać należy także o kontrolowaniu poziomu glukozy we krwi, przyjmowaniu odpowiednich leków i dbałości o dietę.

Może Cię również zainteresować:

Dodaj komentarz