Choroba Addisona


Warning: Use of undefined constant tc_code_before - assumed 'tc_code_before' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /wp-content/plugins/the-content-injection/TC_Injection.php on line 25

Warning: Use of undefined constant tc_code_after - assumed 'tc_code_after' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /wp-content/plugins/the-content-injection/TC_Injection.php on line 26

Choroba Addisona, inaczej znana jako pierwotna niedoczynność nadnerczy, to przewlekła choroba endokrynologiczna charakteryzująca się niedoborem hormonów steroidowych. Jest ona spowodowana uszkodzeniem nadnerczy, i zazwyczaj występuje u osób dorosłych średniego wieku. Leczenie polega na podawaniu hormonów w celu uzupełnienia steroidów do ich odpowiedniego poziomu, i najczęściej jest to kuracja dożywotnia. W większości przypadków ta choroba jest łagodna, jeżeli pacjent stosuje się do zaleceń specjalisty. W przypadku braku odpowiedniego leczenia, choroba Addisona prowadzi do śmierci. Najpopularniejsze symptomy to ogólne zmęczenie, osłabienie mięśniowe, gorączka, utrata masy ciała oraz zmiany nastroju.

Choroba Addisona i jej charakterystyka

symbol_aptekiChoroba Addisona to stan, podczas którego gruczoły nadnerczowe nie są w stanie wyprodukować odpowiedniej ilości kortyzolu i aldosteronu. Kortyzol i aldosteron to hormony steroidowe, odpowiedzialne za regulowanie metabolizmu, osmoregulacji, regeneracji oraz funkcji płciowych. Ich niedobór może prowadzić do wielu poważnych konsekwencji, wliczając w to nawet śmierć pacjenta. Choroba ta występuje u obydwu płci niezależnie od wieku, jednak najczęściej atakuje osoby dorosłe wieku średniego. Co ciekawe, występowanie wśród kobiet jest nieco większe, niż w przypadku mężczyzn.

Choroba Addisona występuje również u innych gatunków ssaków. Ta przypadłość może zaatakować również psy, co zostało zaobserwowane wśród wszystkich ich ras.

Przyczyny i objawy choroby Addisona

Choroba Addisona wykształca się jako skutek zdeformowanego lub uszkodzonego gruczołu nadnerczowego, co prowadzi do zbyt niskiej produkcji kortyzolu i aldosteronu. Gruczoł nadnerczowy, inaczej zwany nadnerczem, składa się z dwóch warstw. Warstwa zewnętrzna to część korowa, a warstwa wewnętrzna to część rdzeniowa. W większości przypadków, choroba Addisona jest spowodowana chorobą autoimmunologiczną, która prowadzi do uszkodzenia części korowej. Inne możliwe przyczyny to infekcja grzybiczna, gruźlica, guzy nadnercza, krwotok nadnercza lub choroba przysadki mózgowej.

Choroba AddisonaChoroba Addisona często rozwija się powoli, i początkowo objawia się łagodnymi symptomami, które mogą zostać zlekceważone lub powiązane z zupełnie inną przypadłością. Objawy te mogą zostać podzielone na dwie kategorie. Pierwsza z nich to objawy początkowe, zazwyczaj łagodne lub ledwo zauważalne. Druga kategoria objawów to objawy przełomowego kryzysu nadnerczy, spowodowane ostrym, przewlekłym lub nagłym rozstrojem nadnerczy. To drugie stadium wymaga natychmiastowej opieki specjalistycznej, ponieważ jest to stan zagrażający życiu pacjenta.

Objawy występujące we wczesnych fazach choroby:

 • Ogólne zmęczenie
 • Osłabienie mięśniowe
 • Utrata masy ciała
 • Bóle głowy
 • Gorączka
 • Zmiany nastroju

Objawy przełomowego kryzysu nadnerczy to:

 • Ból brzucha lub okolicy lędźwiowej
 • Krótkotrwałe utraty przytomności
 • Hipotensja
 • Zaburzenia świadomości
 • Problemy układu pokarmowego, które skutkują odwodnieniem

Diagnoza i leczenie choroby Addisona

probka_badaniaChoroba Addisona może być podejrzewana podczas rutynowych badań, jeżeli wykazują one eozynofilię, kwasicę metaboliczną, podwyższony poziom wapnia lub potasu lub obniżony poziom cukru we krwi. Badania bezpośrednio wykrywające tę chorobę to badanie stymulacyjne kortykotropiną (ACTH) oraz obrazowanie. Badanie stymulacyjne ACTH jest wykonywana poprzez zastrzyk z syntetyczną ACTH, która pobudza nadnercza do produkcji hormonów steroidowych. Jeżeli gruczoły nadnerczowe pracują właściwie, stymulacja doprowadzi do zwiększonej produkcji tych hormonów. Natomiast jeżeli są uszkodzone, rezultat stymulacji będzie odwrotny. Kompletna diagnoza zawiera również obrazowanie, które wykonuje się w celu wykrycia nieprawidłowości w strukturze nadnerczy.

Leczenie polega na uzupełnieniu niedoborów kortykosteroidami, których zadaniem jest ustabilizowanie gospodarki hormonalnej. Ta metoda znacząco łagodzi objawy, pozwalając pacjentowi na prowadzenie normalnego życia z niewielkimi ograniczeniami. Niestety, najczęściej kuracja ta jest dożywotnia.

Osoby posiadające chorobę Addisona powinny zawsze nosić przy sobie kortyzol gotowy do wstrzykiwania w nagłych wypadkach.

Może Cię również zainteresować:

Dodaj komentarz