Akromegalia


Warning: Use of undefined constant tc_code_before - assumed 'tc_code_before' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /wp-content/plugins/the-content-injection/TC_Injection.php on line 25

Warning: Use of undefined constant tc_code_after - assumed 'tc_code_after' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /wp-content/plugins/the-content-injection/TC_Injection.php on line 26

Akromegalia należy do rodziny chorób endokrynologicznych i charakteryzuje się nadmierną produkcją ludzkiego hormonu wzrostu (GH). Rozwój choroby spowodowany jest guzem przysadki mózgowej, który zwiększa wydajność tego gruczołu. Ta przypadłość najczęściej występuje u osób dorosłych średniego wieku, aczkolwiek we wczesnym stadium może zostać niezauważona. Akromegalia skutkuje gigantyzmem w przypadku dzieci, u których proces zaniku chrząstki nasadowej nie został zakończony. Brak odpowiedniego leczenia prowadzi do poważnych konsekwencjami, a nawet do śmierci pacjenta. Najczęściej występujące symptomy to powiększanie się stóp, dłoni, szczęki i czoła oraz duże odstępy między zębami.

Akromegalia i jej charakterystyka

Akromegalia spowodowana jest gruczolakiem przysadki, potocznie zwanym guzem przysadki. Przysadka mózgowa to gruczoł zlokalizowany wewnątrz mózgu, który odpowiedzialny jest za wydzielanie hormonu wzrostu (GH). Gruczolakibiurko_lekarza przysadki są najczęściej guzami łagodnymi i prowadzą do zwiększonej produkcji GH, a co za tym idzie powodują niepoprawny wzrost kości i tkanek. Akromegalia najczęściej występuje u osób dorosłych, aczkolwiek może pojawić się również w okresie dzieciństwa. Dziecięce przypadki najczęściej skutkują gigantyzmem, ponieważ proces zaniku chrząstki nasadowej może trwać nawet do 20 lub 25 roku życia, odpowiednio dla kobiet i mężczyzn. Ten rodzaj choroby endokrynologicznej może zostać niezauważony we wczesnym stadium, ponieważ rozwija się powoli, a początkowe symptomy są ledwo odczuwalne. Co więcej, brak leczenia prowadzi do poważnych konsekwencji, np. cukrzycy, nadciśnienia tętniczego, niewydolności serca oraz do przedwczesnej śmierci.

Przyczyny i symptomy Akromegalii

W ponad 95% przypadków, akromegalia jest skutkiem przewlekłej nadprodukcji ludzkiego hormonu wzrostu, która spowodowana jest guzem zlokalizowanym w przysadce mózgowej. W pozostałych przypadkach, powodem są inne guzy, które mogą pojawić się w trzustce, nadnerczu lub płucach. Owe rzadziej spotykane guzy przyczyniają się do zwiększonej produkcji somatoliberyny (GH-RH), która stymuluje przysadkę mózgową.

Akromegalia objawia się różnymi symptomami, lecz nie wszystkie z nich muszą być obecne jednocześnie. Co więcej, choroba ta rozwija się powoli i może pozostać niezauważona przez wiele lat. Najczęściej występującym objawem jest stopniowe powiększenie się stóp i dłoni. Pacjenci mogą zauważyć, że z biegiem czasu obuwie lub biżuteria stają się zbyt ciasne. Kolejnym symptomem jest modyfikacja twarzy i uzębienia. Części głowy takie jak dolna szczęka, kość nosowa, łuki brwiowe, uszy, usta lub język stają się coraz większe.

Najczęściej występujący objawy to:czaszka

  • Powiększanie się stóp, dłoni i elementów twarzy
  • Ból stawów
  • Obniżony ton głosu
  • Zespół cieśni kanału nadgarstka
  • Nadmierna potliwość
  • Bóle głowy

Diagnoza i leczenie akromegalii

AkromegaliaDiagnoza najczęściej opiera się na badaniu krwi i prześwietleniu. Badanie krwi jest przeprowadzane w celu ustalenia dokładnego poziomu hormonu wzrostu i insulinopodobnego czynniku wzrostu 1 (IGF-1). Sam poziom GH jest zbyt niedokładny, może on ulec znacznej zmianie na przestrzeni kilku minut. Natomiast poziom IGF-1 wzrasta razem z poziomem GH, i jest bardzo stabilny, w związku z tym połączenie tych dwóch czynników daje celną diagnozę. Kompletne badanie kończy się obrazowaniem metodą rezonansu magnetycznego, które pomoże ustalić umiejscowienie i wielkość gruczolaka przysadki.

Obecnie, możemy wyróżnić 3 różne metody leczenia. Niestety, nie wszystkie z nich są odpowiednie dla każdego pacjenta. Kuracja powinna być dostosowana indywidualnie dla każdej osoby, bazując na skuteczności i inwazyjności poszczególnych metod. Leczenie może polegać na operacji, radioterapii lub podawaniu substancji takich jak odpowiednik somatostatyny, agonista dopaminy lub antagonista receptorów hormonu wzrostu.

Może Cię również zainteresować:

Dodaj komentarz