Choroby endokrynologiczne


Warning: Use of undefined constant tc_code_before - assumed 'tc_code_before' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /wp-content/plugins/the-content-injection/TC_Injection.php on line 25

Warning: Use of undefined constant tc_code_after - assumed 'tc_code_after' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /wp-content/plugins/the-content-injection/TC_Injection.php on line 26

Choroby endokrynologiczne to dolegliwości, które spowodowane są nieprawidłowym funkcjonowaniem układu hormonalnego. Mogą one zostać wywołane przez gruczoły, które produkują zbyt dużo lub zbyt mało hormonów. Kolidują one z działaniem całego ludzkiego organizmu, ponieważ hormony są odpowiedzialne za kontrolowanie niemalże każdego wewnętrznego procesu. Na szczęście da się stosunkowo łatwo załagodzić dolegliwości związane z układem hormonalnym przy pomocy nowoczesnej medycyny, a poważne komplikacje są rzadko spotykane. Każda choroba endokrynologiczna objawia się inaczej, a symptomy są zależne od zaatakowanego organu. Niemniej jednak, wiele z nich dzieli podobne objawy, takie jak ogólne zmęczenie, nagła zmiana wagi oraz zaburzenia snu.

Choroby endokrynologiczne i ich charakterystyka

strzykawka2Każda osoba posiada układ hormonalny złożony z 8 głównych gruczołów, który jest odpowiedzialny za produkcję hormonów. Głównym zadaniem hormonów jest regulacja procesów takich jak wzrost tkanek i kości, metabolizm, funkcje płciowe i reprodukcja, a co więcej, mogą one również wpływać na nastrój. Choroby endokrynologiczne zmieniają funkcjonalność gruczołów, skutkując nadprodukcją hormonów, zbyt małą produkcją hormonów lub nowotworem. Choroby te w większości przypadków nie są poważne i charakteryzują się łagodnymi objawami, a dzięki odpowiedniemu leczeniu nie zagrażają życiu ani zdrowiu pacjenta.

Można wyróżnić wiele różnych chorób endokrynologicznych, ale niektóre z nich występują zdecydowanie częściej, przykładowo:

 • Cukrzyca
 • Nadczynność tarczycy
 • Choroba Glińskiego-Simmondsa
 • Choroba Addisona
 • Zespół Cushinga
 • Zespół wielotorbielowatych jajników

Przyczyny i objawy związane z chorobami endokrynologicznymi

pacjent_szpitalNajczęstszą przyczyną chorób endokrynologicznych jest niepoprawna reakcja na bodźce pochodzące z hormonalnego systemu zwrotnego. Kiedy system zwrotny działa niepoprawnie, gruczoły otrzymują fałszywe informacje dotyczące obecnego poziomu hormonów, a zatem nie są w stanie utrzymać należytej produkcji. Oprócz tego, ryzyko zwiększają również uwarunkowania genetyczne, historia choroby w rodzinie, podwyższony poziom cholesterolu lub nieodpowiednia dieta.

Choroby endokrynologiczne mogą skutkować wieloma różnymi objawami i każda z nich ma swój własny zestaw symptomów. Różnią się również intensywnością, niektóre skutkują łagodnymi objawami, a niektóre bardzo silnymi, zaś w niektórych przypadkach, owe objawy mogą być ledwo zauważalne. Natychmiastowa interwencja medyczna jest wymagana, jeżeli symptomy są ostre lub mogą zagrażać życiu.

Symptomy łagodne to:

 • Ogólne zmęczenie
 • Zaburzenia snu
 • Nagła zmiana wagi
 • Utrata apetytu

Groźne symptomy, które wymagają natychmiastowej interwencji to:

 • Odwodnienie
 • Duszności
 • Silnie odczuwalne ogólne zmęczenie
 • Depresja
 • Bardzo niskie ciśnienie krwi

Diagnoza i leczenie chorób endokrynologicznych

Diagnoza w większości przypadków jest łatwa w ustaleniu. Może być ona oparta na pojawiających się symptomach lub badaniu fizykalnym, jak i również na kilku testach, takich jak badanie krwi czy moczu. W celu rozwiania pewnych wątpliwości specjalista może przeprowadzić biopsję, ale wykonuje się to tylko w ostateczności. Co więcej, prześwietlenie rentgenowskie może zostać wykonane, jeżeli zachodzi podejrzenie wystąpienia nowotworu.

Choroby endokrynologiczneLeczenie jest niekonieczne, jeżeli symptomy są łagodne lub ledwo zauważalne. Nie licząc tych przypadków, kuracja jest przeprowadzana w zależności od zapotrzebowania hormonalnego. Jeżeli poziom danego hormonu jest zbyt niski, musi on zostać uzupełniony. Czasami organizm odrzuca podawane hormony, w związku z tym zachodzi potrzeba stosowania leków zmniejszających skłonność do odrzutów. Z drugiej strony, jeżeli poziom danego hormonu jest zbyt wysoki, należy stłumić jego produkcję, poprzez np. operację, radioterapię lub leki. Warto zapamiętać, że uregulowanie jednego hormonu może skutkować deregulacją produkcji innych hormonów, dlatego też przebieg kuracji musi być stale monitorowany, aż do momentu ustabilizowania się gospodarki hormonalnej.

Może Cię również zainteresować:

Dodaj komentarz