CHOROBY


Warning: Use of undefined constant tc_code_before - assumed 'tc_code_before' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /wp-content/plugins/the-content-injection/TC_Injection.php on line 25

Warning: Use of undefined constant tc_code_after - assumed 'tc_code_after' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /wp-content/plugins/the-content-injection/TC_Injection.php on line 26

Co to jest choroba?

ChorobyCo to jest choroba? Pytanie wydawałoby się banalne, jest przedmiotem stałej debaty naukowców.  Według subiektywnej definicji, choroby, zwane również dolegliwościami, to sytuacje, podczas których zachowanie ludzkiego organizmu odbiega od normalnego. Mogą one skutkować zmianami w zachowaniu jednej części ciała lub całego organizmu. Wszystkie z nich charakteryzują się własnym zestawem objawów, przyczyną oraz mechanizmem który je wywołuje. Choroby mogą wystąpić jako skutek wewnętrznych nieprawidłowości lub zewnętrznych czynników, takich jak patogeny. Wszystkie dolegliwości można podzielić na 2 kategorie, biorąc pod uwagę sposób ich rozprzestrzeniania się, ponieważ mogą one być zakaźne lub niezakaźne. Ze względu na dużą złożoność zagadnienia, celna i uniwersalna definicja chorób jest przedmiotem sporu specjalistów.

Rodzaje i przyczyny chorób

Co to jest choroba i jakie mogą być jej przyczyny? Niestety, odpowiedzi jest kilka. Obecnie możemy wyróżnić tysiące różnych typów chorób, które dzieli się biorąc pod uwagę 4 główne parametry.

 • Patogenezę, czyli biologiczny mechanizm powodujący choroby. Może to być zapalenie, infekcja, martwica lub schorzenie złośliwe.
 • Etiologię, która określa dokładną przyczynę lub pochodzenie.
 • Powiązane symptomy i objawy. Mogą one różnić się intensywnością i być obecne stale lub z przerwami.
 • Układ narządów, który został zaatakowany, np. układ sercowo naczyniowy, moczowy, hormonalny lub nerwowy.

lek_strzykawkaNajpopularniejszym systemem klasyfikacyjnym jest 10 rewizja międzynarodowej statystycznej klasyfikacji chorób i problemów zdrowotnych (ICD-10). ICD-10 została opracowana i jest stale aktualizowana przez Światową Organizację Zdrowia. Rewizja międzynarodowa zawiera około 16,000 kodów, lecz każde państwo może mieć własną wersję. Rewizje krajowe modyfikuje się tak, aby dopasować je do lokalnych wymagań, i mogą one zawierać nawet 70,000-80,000 różnych kodów.

Jedną z najczęstszych przyczyn chorobowych jest infekcja spowodowana obcymi patogenami, takimi jak wirusy, bakterie, mikroskopijne grzyby lub pierwotniaki. Taka infekcja często rozprzestrzenia się drogą kropelkową lub płciową, jednak może ona również wystąpić wskutek ugryzienia owadów lub innych potencjalnych nosicieli czy spożywania zanieczyszczonych pokarmów. Niektóre z tych chorób są zaraźliwe, co oznacza że z łatwością rozprzestrzeniają się wśród ludzi. Mimo to, najniebezpieczniejsze choroby to choroby niezakaźne, które są odpowiedzialne za 68% wszystkich zgonów na świecie. Co gorsza, wraz z biegiem lat, owa proporcja zgonów stale się zwiększa. Częściową przyczyną tych chorób jest uwarunkowanie genetyczne, a zatem mogą one przechodzić z pokolenia na pokolenie.

Przezwyciężanie chorób

Niektóre rodzaje chorób nie wymagają żadnego specyficznego leczenia, ponieważ mają skłonność do samoistnej remisji. Lecz takie przypadki są wciąż w zdecydowanej mniejszości. Na ogół, pacjent musi poddać się odpowiedniej terapii, aby wyleczyć chorobę lub załagodzić występujące objawy. Najpopularniejsze metody leczenia to operacja chirurgiczna, przyjmowanie leków lub stosowanie różnych aparatów medycznych. Niestety, mimo ciągłego postępu i rozwoju nowoczesnej medycyny, pewne dolegliwości wciąż pozostają nieuleczalne.

komorkiNależy również pamiętać, że dla wielu chorób istnieją skuteczne środki zapobiegawcze. Proste zmiany trybu życia zdecydowanie zmniejszają ryzyko i utrzymują organizm w dobrej kondycji fizycznej i psychicznej. Najpopularniejsze domowe sposoby to dbanie o higienę, regularne ćwiczenia fizyczne oraz odpowiednia dieta wspomagana właściwą suplementacją.

Najpopularniejsze choroby

Występowanie chorób jest silnie uzależnione od danego regionu. Spowodowane jest to różnicą poziomu opieki zdrowotnej, edukacji i statusu finansowego obywateli. Mimo to, da się zauważyć pewne podobieństwa wśród raportów z różnych stron świata.

Najpopularniejsze choroby to:

 • Grypa
 • Przeziębienie
 • Zapalenie gardła
 • Biegunka
 • Cukrzyca
 • Zapalenie wątroby

Najgroźniejsze choroby, skutkujące licznymi zgonami na świecie to:

 • Choroba niedokrwienna serca
 • Przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP)
 • Udar mózgu
 • Infekcja dolnych dróg oddechowych
 • HIV/AIDS
 • Nowotwór złośliwy

Może Cię również zainteresować:

Dodaj komentarz